2025 Delco Tandem Axle Telescopic Dumper/14,000 GVWR/83″x16’x2′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Telescopic Dumper/14,000 GVWR/83″x16’x2′ D-039328**
**$12,295 Cash; $12,663 Card/Financing**
Empty Weight: 4,850 lbs.
Color: Black
Base Frame w/Telescopic Lift
2 5/16″ Adjustable Coupler
Axles: 7k lbs. Spring x2
Jack: 12k lbs. Spring Loaded (Single)
Solid Sides 2′
10 Guage Floor and Sides
3-Way Spreader Gate w/Slide-In Ramps
Pull Back Tarp System
6′ Slide-In Rear Ramps
Tires: 235/80R16 LRE Radial 10 Ply Tires Black Wheels
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$12,295Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-039328 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 11" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9150 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4850 lbs |
| Payload: | 9150 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 11" |
| Total Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1621S6039328 |
| Stock Number: | D-039328 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D516A |