2025 Delco Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/83”x14′
Unit details
**2025 Delco Tandem Axle Utility / 7,000 GVWR/ 83″x 14′ D- 038375**
**$3,995 Cash or $4,114 Card/Financing**
Empty Weight: 2,500lbs
Color: Black
4” Channel Frame & Tongue
2” A-Frame Coupler
Axle, 3.5k lb Idler 1x 7 Brake 1 x (95-80)
2′ Dove W/3′ Gate W/ Spring Assist
Crossmembers, 2” X 3” X 3/16” Angle on 24” centers
2K Swivel Top Wind Jack
Pipe Top Railing
Smooth Teardrop Fenders
205/75R15 LRC Radial Tires
Spare Tire Mount
Treated Pine Wood Floor
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$3,995Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-038375 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2500 lbs |
| Payload: | 4500 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBU1421S6038375 |
| Stock Number: | D-038375 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | U914U |