2025 Diamond C Baseline Tandem Axle Telescopic Dumper/14,000 GVWR/82″x16′
Unit details
2025 Diamond C Tandem Axle Telescopic Dumper/14,000 GVWR/82″x16′
$13,195 Cash; $13,590 Card/Financing
• Empty Weight: 4,580 lbs.
• Axle: 2 – 7k Straight 2 Electric Drum Brakes
• Suspension: 6-Leaf Double Eye Spring
• 12k Drop Leg Jack
• Hydraulic System: Power Up, Gravity Down
• Cross Members: 16″ Centers
• Dump Body Frame: 8″x10″
• Coupler: 2-5/16″ – 21k Demco EZ-Latch
• Gate: 3-Way Dump Gate
• Ramps: 80″ Rear Slide-In (2″ Square Tubing)
• Sides: 20″ Tall, 10 ga Integral w/ Floor
• Fender: 14 ga Teardrop, Diamond Plate Weld-On
• Battery – Group 27
• Tie Down: Standard 5/8″ D-Rings
• Tires: St205/75R16 Radial, 8 Hole Black
• Lights: All LED
• Tarp: Heavy Duty, Black Mesh
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-301710 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 10" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9420 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4580 lbs |
| Payload: | 9420 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 10" |
Additional Information
| VIN: | 46UBD1620S1301710 |
| Stock Number: | DC-301710 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | HDU207 |