2025 Diamond C Single Axle Hydraulically Dampened Tilt/7,000 GVWR/77″x12′
Unit details
**2025 Diamond C Single Axle/7,000 GVWR/77″x12′(DC-292126)**
**$5,895 Sale Cash; $6,071 Sale Card/Financing**
**Empty Weight: 1,840 lbs.**
**Axle: 1 – 7k Electric Brake, Drop**
**Frame: 5″x3″x5/16″ Angle Iron Suspension: 6-leaf Slipper Springs**
**Coupler: 2-5/16″, 21k Demco EZ-Latch (ADJ Channel)**
**Tongue, 6×4 Rectangle Tube**
**Tilt, Hyd Dampened**
**Jack: 2k Flip-Jack**
**Spare Mount: Passenger (Curb Side) of Tongue**
**Fender: 14ga. Diamond Plate, Bolt-On**
**Floor: 3/16″ Diamond Plate (12×77)**
**Standard Stake Pockets (4 total)**
**Tie Down: Standard 1.5″ D-Rings (4 total)**
**Tires: ST235/80R16 Radial 14 Ply, 8 Hole Black**
**Lights: All LED**
**Paint: Onyx Black**
***Not responsible for any errors in listing description or photos.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-292126 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 5" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5160 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1840 lbs |
| Payload: | 5160 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 5" |
Additional Information
| VIN: | 46UDT1219S1292126 |
| Stock Number: | DC-292126 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | DSA107 |