2025 Diamond C Tandem Axle Dumper/9,890 GVWR/77″x12′
Unit details
2025 Diamond C Tandem Axle Dumper/9,890 GVWR/77″x12′
$12,295 Cash /$12,663 Card/Financing
• Axle: 2-6k Drop Axle, 2 Electric Bakes
• Tarp: 18′ Heavy Duty, Black Mesh
• All LED Lights
• Tires: ST225/75R15 Radial, 6 Hole Black
• Tie Down: Standard 1/2″ D-Rings (4 Total)
• Battery: Group 27
• Solarpulse Charging System 7 Watt
• Hydraulic System: Power Up/Gravity Down
• Jack: 12k Drop-Leg Jack
• Fender: 14ga. Teardrop, Diamond Plate Weld-On
• Sides: 24″ Tall, 12ga Integral w/ Floor
• Ramps: 60″ Rear Slide-In Ramps (2″ Square Tube)
• Gate: 3-Way Dump Gate (Standard)
• Sparemount: Passenger (Curb) Side
• Storage: Steel Hydraulic Pump Box
• Tongue/Frame: 6’x8.5lb I-Beam
• Coupler: 2-5/16″, 21k Demco EZ-Latch (ADJ Channel)
• Dump Body Frame: 3″x2″ 11ga Rectangle Tube
• 3″ I-Beam; 16″ Center Crossmembers
• Suspension: 5-Leaf Slipper Roller Springs
• 3 Stage Telescopic Cylinder
• EW:3,070 lbs.
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-301645 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 5" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Payload: | 6600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Empty Weight: | 3290 lbs |
| Payload: | 6600 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 5" |
Additional Information
| VIN: | 46UDD1226S1301645 |
| Stock Number: | DC-301645 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | MDT206 |