2025 Diamond C Tandem Axle Hyd. Damp. Split Tilt/14,900 GVWR/82″x18′
Unit details
**2025 Diamond C Tandem Axle Hyd. Damp. Split Tilt/14,900 GVWR/82″x18′ DC-297502**
**$11,695 Cash or $12,045 Card/Financing**
Empty Weight: 3,710 lbs.
Color: Dynamic Blue Metallic
All LED Lights
Tire: ST235/80R16 Radial 14 Ply, 8 Hole Black
Tie Down: 6 D-Rings
Stake Pockets: 2″x3/8″ Rub Rail w/Stake Pockets
Floor: 2″ Treated Wood
Side-Step
Spare Mount
Jack: Single 12k 2-Speed Drop-Leg
Storage: HD V-Tongue Box w/Lid
Tongue: Integral w/Frame (I-Beam)
Coupler: 2 5/16″, 21k Demco Ez-Latch (ADJ Channel)
Fender: 14ga Teardrop, Diamond Plate, Bolt-On
Tilt: Hyd. Dampened (Gravity)
Deck: 2′ Stationary Deck w/16′ Tilt Bed
Frame: 8″x10lb. I-Beam
Crossmembers: 3″ I-Beam on 16″ Centers
Suspension: 6-Leaf Slipper Roller Springs
Axles: 2 – 7k Drop Axle, Electric Drum Brakes
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-297502 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Blue |
| Length x Width: | 18' 216" x 6' 10" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14900 lbs |
| Payload: | 11190 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14900 lbs |
| Empty Weight: | 3710 lbs |
| Payload: | 11190 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6' 10" |
Additional Information
| VIN: | 46UDT1823S1297502 |
| Stock Number: | DC-297502 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | HDT207 |