2025 Diamond C Tandem Axle Hydraulically Dampened Split Tilt Equipment/18,000 GVWR/80″x22′
Unit details
**2025 Diamond C Tandem Axle Hyd. Damp. Split Tilt/18,000 GVWR/80″x22′ DC-294652**
**$17,995 Cash; $18,534 Card/Financing**
**Empty Weight: 4,730 lbs.**
**Color: Gray**
**2-8k Electric Drop Oil Bath**
**Suspension: 8k Torsion Axles**
**Cross Members: 3″ I-Beam on 12″ Centers**
**Frame: Engineered Beam**
**Deck: 6′ Stationary Deck w/16′ Tilt Bed**
**Tilt Hyd Dampened (Gravity)**
**Fender: 3/16″ Diamond Plate, Super Heavy Duty**
**Coupler: 2 5/16″, 21k Demco EZ-Latch Flat Mount**
**Tongue: Integral w/Frame (I-Beam)**
**Storage: HD V-Tongue Box w/Lid**
**Fork Holder**
**Jack: Single 20k Hydraulic Jack**
**Spare Mount**
**Step**
**Floor: 2″ Treated**
**Stake Pockets**
**Tie Downs**
**Tires: ST215/75R17.5 Single 18 Ply**
**All LED Lights**
***Not responsible for any errors in listing description or photos.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-294652 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Gray |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| Payload: | 13270 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| Empty Weight: | 4730 lbs |
| Payload: | 13270 lbs |
Additional Information
| VIN: | 46UDT2229S1294652 |
| Stock Number: | DC-294652 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | HDT208 |