2025 Diamond C Tandem Axle Split Tilt/18,000 GVWR/102″x22′
Unit details
**2025 Diamond C Tandem Axle Split Tilt/18,000 GVWR/102″x22′
$17,495 Cash; $18,019 Card/Financing**
Deck, Stationary Deck/18′ tilt Bed
Frame, Engineered Beam
Suspension, 8K torsion Axles
Cross Members, 3″ I Beamon 16″ Centers
Axle, 2 8K Torsion Drop Electric Drum Brake oil bath
Frame Size, L22 X 102
Cement Gray
Spare , ST215/75R17.5 18 ply Steel Black
Tie Down, 2 Extra 5/8″ D-Rings (6)
2″x3/8″ rub rail sw/ Stake pockets and Pipe Spools
Floor, 2″ treated
Jack, Single15K Simol2-speed drop Leg Jack
Storage, HD V-tongue Box with Lid
Coupler, 2-5/16″ 21K Demco EZ Latch Flat mount
Tilt
***Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Tilt Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-303319 |
| Trailer Type: | Tilt Trailer |
| Color: | Gray |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| Payload: | 13060 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 18000 lbs |
| Empty Weight: | 4940 lbs |
| Payload: | 13060 lbs |
Additional Information
| VIN: | UDT2222S1303319 |
| Stock Number: | DC-303319 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | HXD208 |