2025 Diamond C Tandem Axle Telescopic Dump/9,890 GVWR/77″x12’x18″
Unit details
**2025 Diamond C Tandem Axle Telescopic Dump/9,890 GVWR/77″x12’x18″ (DC-292914)**
**$10,395 Sale cash or $10,706 Sale card/financing**
**Empty Weight: 3,040 lbs.**
**Decals: MDT**
**Axles: 2 – 6k Drop 2 Electric Brakes**
**Suspension: 5-Leaf Slipper Springs**
**Jack: 12k Drop-leg**
**Three Stage Telescopic Cylinder**
**Hydraulic System: Power Up, Gravity Down**
**Crossmembers: 3″ I-Beam on 16″ Centers**
**Dump Body Frame: 3″x2″ 11 Ga. Rectangle Tube**
**Coupler: 2 5/16″, 21k Demco EZ-Latch (ADJ Channel)**
**Tongue/Frame: 6″x8.5lb. I-Beam**
**Storage Steel Hydraulic Pump Box**
**Sparemount**
**3-Way Dump Gate**
**60″ Rear Slide-In Ramps**
**18″ Tall Sides, 12ga. Integral w/Floor**
**Board Brackets w/Boards & Raised Front**
**Fender: 14ga. Teardrop Diamond Plate Weld On**
**Group 27 Battery**
**Standard 4 D-Rings**
**Tires: ST225/75R15, Radial 6 Hole Black**
**Paint: Onyx Black**
**All LED Lights**
**Tarp: 18′ Heavy Duty, Black Mesh**
***Not responsible for any errors in listing description or photos.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-292914 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 5" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Payload: | 6850 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Empty Weight: | 3040 lbs |
| Payload: | 6850 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 5" |
| Total Height: | 18' 216" |
Additional Information
| VIN: | 46UDD1224S1292914 |
| Stock Number: | DC-292914 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | MDT206 |