2025 DIAMOND C TRAILERS GTF206 Car Hauler
Unit details
**2024 Diamond C Single Car Hauler Diamond Deck/9,890 GVWR/83″x20′ (DC-291009)**
**$8,695 Cash; $8,955 Card/Financing**
**Empty Weight: 2,810 lbs.**
**Paint: Platinum Silver Metallic**
**Tires: ST225/75R15 Radial 6 Hole Black**
**Formed Rub Rail w/Stake Pocket**
**16ga. Teardrop, Bolt On**
**Ramps: 60″ Rear Slide-In**
**Dovetail: 24″ Diamond Plate**
**Jack: 7k Drop Leg**
**Winch Plate Installed**
**Tongue/Frame: 6″x8.5lbs. I-Beam**
**Coupler: 2 5/16″, 21k Demco EZ-Latch**
**Lockable V-Tongue Storage w/Lid**
**Spare Mount**
**Cross Members: 3″ I-Beam On 16″ Centers**
**Suspension: 5-Leaf Slipper Springs**
**Axle: 2 – 6k Drop 2 Electric Brakes**
**All LED Lights**
***Not responsible for any errors in listing Description or Photos.**
***Please confirm All Details with Dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-291009 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Metallic Gray |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Payload: | 7080 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Empty Weight: | 2810 lbs |
| Payload: | 7080 lbs |
Additional Information
| VIN: | 46UDC2029S1291009 |
| Stock Number: | DC-291009 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | GTF206 |