2025 Dura-Haul Gooseneck Tandem Axle Roll Off Trailer w/2 Bins/14,000 GVWR/7’x14′
Unit details
2025 Dura-Haul Gooseneck Tandem Axle Roll Off Trailer w/2 Bins/14,000 GVWR/7’x14′
$21,100 Cash; $21733 Card/Financing
DH-010102
Trailer Specs:
* Color: Black
* Empty Weight: 6,195 lbs.
* Gooseneck 7×14
* 10″ Engineered I-Beam Frame
* 6″ Scissor Hoist Hydraulic System
* 7k Tandem Axles, Electric Brakes
* ST235/80R16 10 Ply Tires
* Diamond Plated Fenders
* Lockable Toolbox
* LED Markers
* Breakaway System, Charger, Pump, Battery, Remote Control
* 27″ Adjustable Up/Down 2 5/16″ Coupler
Bin Specs:
* Color: Red Gloss
* 14′ Box
* 48″ Tall
* 3×4 11 Guage Top Rail
* Rear Barn Doors
* Manual Mesh Tarp
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$21,100Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-010102 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 7805 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 6195 lbs |
| Payload: | 7805 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 4' 48" |
Additional Information
| VIN: | 3F8GD1425S1010102 |
| Stock Number: | DH-010102 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | RKO |