2025 Dura-Haul Tandem Axle Dump/14,000 GVWR/84”x14’x24”
Unit details
**2025 Dura-Haul Tandem Axle Dump/14,000 GVWR/84″x14’x24″ DH-006870**
**$9,795 Cash or $10,088 Card/Financing**
Color: Yellow Powder Coated
Empty Weight: 4,740 lbs.
91″ Wide Top Box 7 Gauge Smooth Plate Flooring
8″ Engineered I-Beam Frame
10 Gauge Top Rail
Scissor Hoist Power Hydraulic
Adjustable Rear Spreader Gate and Barn Doors
Double Handle for Spreader Gate
Lockable Toolbox
7k lbs. Tandem Axles w/Electric Brakes
ST235/80R16 10 Ply Tires
10k lbs. Crank Jack
Breakaway Cables
Diamond Plate Fenders
Charger Pump, Battery, Remote Control
HD Ramps (6’5″ Long)
Extra Low Deck Height (27″)
Adjustable 2 5/16″ Coupler
All LED Lights
Black Mesh Tarp
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-006870 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Yellow |
| Length x Width: | 14' 168" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9260 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4740 lbs |
| Payload: | 9260 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 7' 84" |
| Total Height: | 2' 24" |
Additional Information
| VIN: | 3F8BD1425S1006870 |
| Stock Number: | DH-006870 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | DRL |