2025 Dura-Haul Tandem Axle Dumper/14,000 GVWR/72″X12’x25″
Unit details
2025 Dura-Haul Tandem Axle Dumper/14,000 GVWR/72″X12’x25″
$9,195 Cash; $9,470 Card/Financing
Bumper Pull 6X12
6″ I Beam Frame , 7 Gauge smooth plate flooring, 24″ 12″ gauge plate sidewalls
5″ scissor hoist hydraulic system
Spreader gate and barn doors, lockable tool box, HD 6’5″ ramps
7,000lb tandem axles, electric brakes, ST225/80R16 10 ply tires
Diamond Plate fenders
LED markers, Breakaway system, charger pump, battery, remote control,
25″ low deck, adjustable (6 hole)2-5/16″ coupler
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$9,195Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-010579 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10200 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3800 lbs |
| Payload: | 10200 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
| Total Height: | 2' 1" |
Additional Information
| VIN: | 3FBD1225S1010579 |
| Stock Number: | DH-010579 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | DRM |