2025 Gooseneck Tandem Axle Deckover/16,000 GVWR/102’x25′
Unit details
2025 Gooseneck Tandem Axle Deckover/16,000 GVWR/102’x25′
$12,695 Cash; $13,075 Card/Financing
EW: 4,960 lbs
Gooseneck 8 X 25 5′ Beavertail
12″ I Beam, 3 ” C Channel Crossmembers (16″Centers)
2-5/16″Coupler
10,000 lb leg crank jack, safety breakaway system
8,000 lb tandem axles, electric brakes, multi leaf spring suspension,
ST235/80R16 14 ply tires
Built in tool box
American Trailer Flagstaff, AZ
Deckover Trailer
$12,695Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-010607 |
| Trailer Type: | Deckover Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 25' 300" x 8' 6" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 10687 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Empty Weight: | 5313 lbs |
| Payload: | 10687 lbs |
| Length: | 25' 300" |
| Width: | 8' 6" |
Additional Information
| VIN: | 3F8GF2524S1010607 |
| Stock Number: | DH-010607 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | DKO |