2025 Haulmark Single Axle Enclosed Trailer/2,990 GVWR/6’x10’x78″
Unit details
**2025 Haulmark Single Axle Enclosed/2,990 GVWR/6’x10’x78″
$4995 Cash; $5144 Card/Financing**
• Empty Weight: 1,220 lbs.
• Passport
• Color: White
• 3.5k Spring No Brake Axle, 4″ Drop, 5b, EZ Lube
• 2″ 5,000lb. Coupler
• Crossmembers: 16″ On Center
• V-Nose
• Sand Pad
• Standard A-Frame Tongue
• Black Frame Paint
• 3/4″ PlexCore Decking
• Sidewall Flow-Thru Vents
• Tube Roof Bows 24″ On Center
• 12V Dome Light
• 6″ Screw Pattern for Exterior Aluminum
• 2,000 lbs. Top Wind Tongue Jack
• 2″x3″ Tube Main Rails
• ST205/75R15 Radial 5B Silver Mod Steel Wheel
• Steel Frame
• License Plate Bracket w/ Separate Light
• All LED Lights
• Rear Double Doors
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | HM-433466 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | Gray |
| Length x Width: | 14' 168" x 6' 11" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1770 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1220 lbs |
| Payload: | 1770 lbs |
| Length: | 14' 168" |
| Width: | 6' 11" |
| Total Height: | 6' 6" |
Additional Information
| VIN: | 7VOH11018SU433466 |
| Stock Number: | HM-433466 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Haulmark |
| Model: | PP61052 |