2025 Haulmark Tandem Axle Enclosed/9,990 GVWR/8.5’x20’x90″
Unit details
**2025 Haulmark Tandem Axle Enclosed Trailer/9,990 GVWR/8.5’x20’x90” HM-430254**
**$12,995 Cash or $13,384 Card/Financing**
Empty Weight: 3320lbs
Color: Indigo Blue
V-Nose
Standard A-Frame Tongue
3/4 in PlexCore Decking
2,000lb Top Wind Tongue Jack
Sidewall Flow-Thru Vents
12v Surface- Mount Switch
Tube Roof Bows 16in On Center
3/8in PlexCore Sidewall Liner
12 Volt LED Dome Light (Requires 12v Wall Switch
Center Drawbar
ArmorTech on A-Frame and Rear End Rail
2-5/16in 14,000lb Coupler
Crossmembers 16in On Center
Transport V
Steel Frame
Dust-Resistant Frame Design
Sand Pad
License Plate Holder w/Separate Light
2in x 6in Tube Main Rails
ST225/75R15 Radial 6B Silver Mod Steel Wheel
6’6” Approximate Inside Height
LED Clear Lens Red Clearance Lights
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | HM-430254 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | Blue |
| Length x Width: | 20' 240" x 8' 5" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 6670 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Empty Weight: | 3320 lbs |
| Payload: | 6670 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8' 5" |
| Total Height: | 7' 6" |
Additional Information
| VIN: | 7VOH12022SU430254 |
| Stock Number: | HM-430254 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Haulmark |
| Model: | TSV8520T3 |






















