2025 Hillsboro Single Axle Aluminum Utility/2,990 GVWR/78″x10′
Unit details
**2025 Hillsboro Single Axle Aluminum Utility/2,990 GVWR/78″x10′ HB-033281**
**$3,895 Cash or $4,011 Card/Financing**
Empty Weight: 596 lbs.
Color: Silver
Single Dexter 3,500lbs. Axle with EZ Lube
14″ Aluminum Wheels ST205/75R14C Tires
A-Frame Tongue w/Ball Coupler
Swivel Jack
Strap Securements (3)
4 Stake Pockets
6″ Tall Tube Sides and Front
16″ Bed Height
48″ Ramp
Gusseted Fenders w/Vinyl Gravel Guard
Safety Cables
LED Lighting
5 Year Limited Warranty on Structure
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$3,895Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | HB-033281 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Silver |
| Length x Width: | 10' 120" x 6' 6" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2394 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 596 lbs |
| Payload: | 2394 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 6' 6" |
Additional Information
| VIN: | 1THHB3SU7S1033281 |
| Stock Number: | HB-033281 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Hillsboro |
| Model: | AU7810 |