2026 Coffee Creek Single Axle Utility/2,990 GVWR/77″X14′
Unit details
**2026 Coffee Creek Single Axle Utility/2,990 GVWR/77″X14′
$2,295 Cash; $2,363 Card/Finance**
*Safety Chains- 1/4” x 35” Chain with 1/4” Safety Clip & Retainer
*Toprail- 2” x 2” x 1/8” Angle
*Jack- Ram Pipe Mount 2k Setback Swivel Jack
*Frame- 3” x 2” x 3/16” Angle
*Crossmembers- 3” x 2” x 3/16” Angle on 24″ Centers
*Fenders- Smooth Radial 9” x 32” with Smooth Backs
*Flooring- 2” Treated Pine
*Spare Tire Mount
*Coupler- 2” Low Profile Ram 7000 lb
*Tongue- 3” Straight Channel on 5’x10’ & Smaller
4” Straight Channel on 77” & 83” Wide
*Uprights- 2”x 2” x 1/8” Angle 13” Tall
***Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
**
*Axles-3500 lb Besser Idler ez lube
*Suspension- 4-leaf Double Eye Spring
*Tires 205/75/R15 6 ply
*Wheels- 15” 5 on 5.0” Specs
Ramp- 4′ spring loaded gate
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | C-572340 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1890 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1100 lbs |
| Payload: | 1890 lbs |
Additional Information
| VIN: | 4C9SA1412T1572340 |
| Stock Number: | C-572340 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Coffee Creek MFG |
| Model: | SA7714 |