2026 Coffee Creek Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/77″x14′
Unit details
**** 2026 Coffee Creek Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/77″x14′
$3,295 Cash; $3,393 Card/Finance**
* **EW: 1,400 lbs
•
* Coupler-2″ low profile7K
* Jack -Pipe Mount2 k Swivel Setback
* Safety Chains-1/4″ X35″ with 1/4″ Retainer
* Tongue: 4″ Channel Wrap Tongue
* Frame : 3″X2″x3/16″ angle
** Axle : 1 EZ lube idler
* Suspension: 4 leaf eye to eye spring
* Tires: 205/75/R15
* Wheels 15″5 on 5
* Fenders: Smooth teardrop 9″x72″ with smooth back
* Flooring:2X8 treated #2 pine
* Ramp: 4″ Spring loaded gate
* Spare Mount
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$3,295Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | C-572098 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1400 lbs |
| Payload: | 5600 lbs |
Additional Information
| VIN: | 4C9AT1421T1572098 |
| Stock Number: | C-572098 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Coffee Creek MFG |
| Model: | AT7714 |