2026 Coffee Creek Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/77″X14′
Unit details
**** 2026 Coffee Creek Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/77″X14′
$3,395 Cash; $3,496 Card/Finance**
* • Empty Weight: 1,300 lbs.
• Adjustable Coupler 2″ Low Profile 7k
• Jack: Pipe Mount 2k Swivel Setback
• Safety Chains
• Tongue: 4″ Channel Wrap Tongue
• Frame: 3″x2″x3/16″ Angle
• Toprail & Uprights: 2″x2″x1/8″ Angle
• Crossmembers: 3″x2″x3/16″ Angle on 24″ Centers
• Axle: 1 Breaking Axle
• Suspension: 4 Leaf Eye to Eye Spring
• Tires: 205/75R15 6 Ply Black Mod Nitrogen Filled
• Wheels: 15″ 5 on 5
• Fenders: Smooth Teardrop
• Flooring: 2×8 Treated #2 Pine
• Ramp: 4′ Spring Loaded Gate
• Spare Mount
***Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
* ****
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | C-572341 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5600 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1400 lbs |
| Payload: | 5600 lbs |
Additional Information
| VIN: | 4C9AT1426T1572341 |
| Stock Number: | C-572341 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Coffee Creek MFG |
| Model: | AT7714 |