2026 Compass Single Axle Enclosed/2,990 GVWR/5’x8′
Unit details
2026 Compass Single Axle Enclosed/2,990 GVWR/5’x8′
$3,995 Cash: $4,114 Card/Financing
5X8 White Flat top v nose
Side Entry Door 24″ Wide
Lock For Side Door
Color White
Frame: 4″x2″ Steel tube
Tongue: 4″x2″ Steel tube
Crossmembers Formed Steel, 24″ On Center
Coupler: 2″ on A Frame
Tongue Jack: 2 K Coupler Mounted
Axle: 3500 lb Drop Spring Idler
Tires: ST205/75R15C
Wheels: 15″,5 Hole Steel
Interior Lights (1) LED
Exterior Lights (1) Dome
Floor: 3/4 Engineered Wood
Interior walls: Engineered Wood
***Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
$3,995Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | CO-132686 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | White |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2001 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 989 lbs |
| Payload: | 2001 lbs |
Additional Information
| VIN: | JWRE0813TF132686 |
| Stock Number: | CO-132686 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Compass |
| Model: | KCDX6008-30 |