2026 Delco Tandem Axle Car Hauler/ 12,000 GVWR/83″X14′
Unit details
**2026 Delco Tandem Axle Car Hauler/ 12,000 GVWR/83″X14′
$5,495 Cash; $5,659 Card/Finance**
• Empty Weight: 2,450 lbs.
• 5″ C-Channel Frame and Tongue
• 2″5/16 Adjustable Coupler
• Axles: 6000 lbs. Electric Spring x2
• Straight Deck w/5′ Slide-In Ramps
• Crossmembers: 3″Channel On 24″ Centers
• Jack: 12k Spring Loaded ( Single)
• Spare Tire mount with no spare
• Diamond Plate Fenders
• Treated Pine Wood Floor
• 235/80R16 LRC Radial Tires 10 Ply
***Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$5,495Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-042385 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Payload: | 9550 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Empty Weight: | 2450 lbs |
| Payload: | 9550 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC1427T6042385 |
| Stock Number: | D-042385 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | C414 |