2026 Delco Tandem Axle Car Hauler/14,000 GVWR/83″X20′
Unit details
** 2026 Delco Tandem Axle Car Hauler/14,000 GVWR/83″X20′
$6,895 Cash; $7,101 Card/Finance**
• 6″ C-Channel Frame and Tongue
• 2 5/16″ Adjustable Coupler Bumper Pull
• Axles: 7k lbs. Spring x2
• 2′ Diamond Plate w/Dove w/ Slide-In Ramps
• Crossmembers: 3″ Channel On 16″ Centers
• Jack: 12k lb Spring Loaded (Single)
• Diamond Plate Fenders (10″ C-Channel)
• Treated Pine Wood Floor
• 235/80R16 LRE Radial 10ply Tires
• Spare Mount w/ no Spare
• Empty Weight: 3,500 lbs.
*** *Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$6,895Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-042388 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Gray |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10500 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3500 lbs |
| Payload: | 10500 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBC2028T6042388 |
| Stock Number: | D-042388 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | C520 |