2026 Delco Tandem Axle Dump/12,000 GVWR/72″X12′
Unit details
**2026 Delco Tandem Axle Dump/12,000 GVWR/72″X12′
$9,195 Cash; $9,470 Card/Financing
* • Empty Weight: 3,750 lbs.
• 2 5/16” Adjustable Coupler BUMPER PULL
• Axe: 6k lbs. Electric Spring x2
• 7k Dropleg Jack
• 21” Solid Sides
• 10 Gauge Floor and Sides
• 3-Way Spreader Gate w/ 6′ Slide-In Rear Ramps
• Pull Back Tarp System
• Black ST235/80R16 LRE Radial 10 Ply Tires
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
* **
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$9,195Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-041663 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Payload: | 8250 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Empty Weight: | 3750 lbs |
| Payload: | 8250 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1224T6041663 |
| Stock Number: | D-041663 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D212 |