2026 Delco Tandem Axle Dump/14,000 GVWR/83″X14′
Unit details
2026 Delco Tandem Axle Dump/14,000 GVWR/83″X14′
$10,495 Cash; $10,809 Card/Finance
* • • 2 5/16 Adjustable Coupler BUMPER PULL
• Axle: 7k lb Electric Brake Spring x2
• Jack: 12k lb Spring Loaded
• Solid Sides 2′
• 10 Gauge Floor and Sides
• 3-Way Spreader Gate W/ Slide-In Ramps
• Pull Back Tarp System
• 6′ Slide-In Ramps
• 235/80R16 LRE Radial 10Ply Tires
• No Spare Tire
• Black Wheels
• Empty Weight: 4,850 lbs.
* ***Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$10,495Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-042080 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9150 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4850 lbs |
| Payload: | 9150 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1420T6042080 |
| Stock Number: | D-042080 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D314 |