2026 Delco Tandem Axle Dump/7,000 GVWR/60″X10′
Unit details
******2026 Delco Tandem Axle Dump/7,000 GVWR/60″X10′
$6,995 Cash;$7,204 Card/Finance
******
* • Empty Weight: 2,550 lbs.
• 6″ C-Channel Frame and 6″ I-Beam Tongue
• 2 5/16 Adjustable Coupler Bumper Pull
• Axles: 3,500 lb Electric Spring x2
• 7k Dropleg Jack
• 18″ Solid Sides
• 10 Guage Floor and Sides
• 3-Way Spreader Gate w/ 6′ Slide-in Rear Ramps
• Pull Back Tarp System
• Black ST225/75R15 LRD 10 Ply Tires
* ***Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$6,995Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-041801 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2550 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1028T6041801 |
| Stock Number: | D-041801 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D110 |