2026 Delco Tandem Axle Dumper/7,000 GVWR/60″X10′
Unit details
****** 2026 Delco Tandem Axle Dumper/7,000 GVWR/60″X10’******
**$7,195 Cash; $7,410 Card/Finance D-043252**
• Empty Weight:2,550 lbs.
• 6″ Channel Frame and 6″ I Beam Tongue
• 2 5/16 Adjustable Coupler Bumper Pull
• Axle: (2) 3.5K Electric, Spring (73-57)
• 3 Way Spreader Gate W/Slide -In Ramps
• Solid Sides 18″
• 7k Dropleg Jack
• 5″ Cylinder Lift
• 6′ Slide In -Rear Ramps
• ST225/75R15 LRC 10 plyTires
• 10 Gauge Floor and Sides
***Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$7,195Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-043252 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2550 lbs |
| Payload: | 4450 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBD1020T6043252 |
| Stock Number: | D-043252 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | D110A |