2026 Delco Tandem Axle Stock /12,000 GVWR/6’8″x14′
Unit details
**2026 Delco Tandem Axle Stock /12,000 GVWR/6’8″x14′
$10,895 Cash; $11,221 Card/Finance
* * **
* 2″X3″ Tubing Frame & 2″X4″ tubing Tongue
* 2 5/16 Adjustable Coupler Bumper Pull
* Axle, (2) 6K Electric, Torsion (95-80) 22 UP
* Gate: Full Swing w/ Slider Rear Gate
* Arctic White
* Tires: 235/80R16 LRE Radial 10 Ply tires
* Jack, 7K Drop Leg
* Solid Center Gate
* Standard 6″6″ Tall
* Spare: ST235/80R16 Radial Spare 10 ply w/ tire mount
* Treated Pine Wood Floor
* 46″ Side Panels
* Full Side Door
* 24″ Tall Gravel Guard
* ***Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Stock / Stock Combo Trailer
$10,895Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-041885 |
| Trailer Type: | Stock / Stock Combo Trailer |
| Color: | White |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Payload: | 6501 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 12000 lbs |
| Empty Weight: | 5499 lbs |
| Payload: | 6501 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBL1420T6041885 |
| Stock Number: | D-041885 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | S814A |