2026 Delco Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/83″X16′
Unit details
** 2026 Delco Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/83″X16′
$4,195 Cash; $4,320 Card/Finance
* **• Empty Weight: 1,900 lbs.
• Angle Frame 2″x3″x3/16″ & 4″ Channel Tongue
• 2″ A-Frame Coupler
• Axles: One Idler 35k & One Brake 35k EZ Lube
• Straight Deck w/4′ Gate w/ Spring Assist
• Crossmembers: 2″x3″x3/16″ Angle on 24″ Centers
• 2k Swivel Top Wind Jack
• Smooth Teardrop Fenders
• 205/75R15 LRC Radial Tires
• Treated Pine Wood Floor
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$4,195Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | D-043352 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 1900 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5WWBU1625T6043352 |
| Stock Number: | D-043352 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Delco Trailers |
| Model: | U616 |