2026 Diamond C Single Axle Utility/2,990 GVWR/77″X12′
Unit details
2026 Diamond C Single Axle Utility/2,990 GVWR/77″X12 DC-312680
$3,695 Cash; $3,805 Card/Finance
- Axle-(1) 3.5K Idler
- Suspension – 4 Leaf Springs
- Frame-4″ Channel w/2″ Ch Crossmembers on 24″ Centers
- Spare Mount and Cable Winch
- Top Rail Pipe (2 3/18 Gauge )
- Storage 10″X13″ Lockable Steel Tongue Box
- Coupler 2″-10K Demco EZ Latch
- Tongue 4″ Channel
- 2K Flip Jack
- Ramp Gate 48″ Bi Fold
- Floor 2″ Treated
- Tires-ST205/75/R15
- Color: Onyx Black
- All LED Lights
- ‘
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$3,695Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-312680 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Onyx Black |
| Length x Width: | 12' 144" x 6.42' 77" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1720 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1270 lbs |
| Payload: | 1720 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6.42' 77" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | C-Channel |
Additional Information
| VIN: | 46UD1217T1312680 |
| Stock Number: | DC-312680 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | PSA135 |