2026 Diamond C Single Axle Utility/2,990 GVWR/77″X12′
Unit details
2026 Single Axle Utility/2,990 GVWR/77″X12′ DC-312679
$3,695 Cash; $3,805 Card/Finance
- Axle-(1) 3.5 Idler, Straight
- Suspension- 4 leaf Springs
- Frame-4″ Channel w/2″ CH Crossmembers on 24″ Centers
- Spare Mount, Cable Winch
- Top Rail, pipe
- Storage- 10″X13″ Lockable Steel Tongue Box
- Coupler- 2″-10K Demco EZ Latch
- tongue-4″Channel
- Jack-2K Flip Jack
- Ramp Gate 48″Fold Gate
- 2″ Treated Floor
- 5 Standard Stake Pockets
- Tires-ST205/75/R15 Radial 5 Hole black
- Color-Arctic White
- All LED Lights
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$3,695Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-312679 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Arctic White |
| Length x Width: | 12' 144" x 6.42' 77" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1680 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1310 lbs |
| Payload: | 1680 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6.42' 77" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 46UD1210T1312679 |
| Stock Number: | DC-312679 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | PSA135 |