2026 Diamond C Single Car Hauler/9,890 GVWR/83″X20′
Unit details
2026 Diamond C Single Car Hauler/9,890 GVWR/83″X20′ DC-310533
$10,395 Cash; $10,706 Card/Finance
- Axle, 2 – 6K Drop 2 Electric Brakes
- Suspension, 5-Leaf Slipper Springs
- Cross Members, 3″ I-Beam on 16″ Centers
- Spare Mount – Passenger (Curb) Side of Tongue
- Lockable V-Tongue Storage w/ Lid
- Coupler, 2-5/16″, 21K Demco EZ-Latch (Adj Channel)
- Tongue/Frame, 6″ X 8.5 lb. I-Beam
- Winch Plate Installed
- Jack, 7K Drop Leg Jack
- Dovetail, 24″ Dia Plate Dove
- Ramp 58” Slide In
- Floor, 2″ Treated Floor
- Formed Rub Rail w/ Stake Pocket
- Tires, ST225/75R15 Radial 6 Hole Black
- Lights, All LED
- EW:2,920 lbs.
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$10,395Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-310533 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Carbon Metallic Gray |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | I-Beam |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 46UDC2020T1310533 |
| Stock Number: | DC-310533 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | GTF206 |