2026 Diamond C Single Car Hauler/9,890 GVWR/83″X22′
Unit details
2026 Diamond C Single Car Hauler/9,890 GVWR/83″X22′ DC-305474
$8,695 Cash; $8,955 Card/Finance
Color: Black Diamond Plate with Wood Deck
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$8,695Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-305474 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 22' 264" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Payload: | 7020 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9890 lbs |
| Empty Weight: | 2870 lbs |
| Payload: | 7020 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| VIN: | 46UDC2220T1305474 |
| Stock Number: | DC-305474 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | GTF206 |