2026 Diamond C Tandem Axle Car Hauler/7,000 GVWR/83″X18′
Unit details
** 2026 Diamond C Tandem Axle Car Hauler/7,000 GVWR/83″X18′ DC-307199**
$8,495 Cash; $8,749 Card/Financing
* • Empty Weight: 2,570 lbs.
• Axles: 2 – 3.5k Drop, 2 Electric Breaks
• Suspension: 4-Leaf Springs
• Cross Members: 3″ I-Beam on 16″ Centers
• Spare Mount
• Lockable Storage V tongue with Lid
• Coupler: 2″ – 10k Demco EZ-Latch
• Tongue/Frame: 6″x8.5 lbs. I-Beam
• Winch Plate Installed
• 7k Drop Leg Jack
• Dove Tail, 24inch Diamond Plate Dove
• Ramps: 60″ Rear Slide In
• Max Wide Package, 3/16″ HD Drive over fender
• Floor 2″ Treated Floor
• Formed Rub Rail w/ Stake Pocket
• Tires , ST20575R15 5 Hole Black
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-307199 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | White |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4430 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2570 lbs |
| Payload: | 4430 lbs |
Additional Information
| VIN: | 46UDC1821T1307199 |
| Stock Number: | DC-307199 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | GTF235 |