2026 Diamond C Tandem Axle Deckover Equipment/14,000 GVWR/102″X20′
Unit details
**** 2026 Diamond C Tandem Axle Deckover Equipment/14,000 GVWR/102″X20′ DC-307595****
* • Axle, 2 – 7K Electric Drum Brakes
• Suspension, 6-Leaf Slipper Roller Springs
• Cross Members, 3″ I-Beam on 16″ Centers
• Frame, Engineered Beam
• Jack, Single15K Simol2 speed drop leg jack
• Coupler, 2-5/16″, 21K Demco EZ-Latch (ADJ Channel)
• Front Retractable Steps
• Lace Rail,
• 3/8″ Rub-Rail w/ Stake Pockets and Pipe Spools
• Spare Mount – Cable Winch under frame
• Floor, 2″ Treated Floor (L20″)
• Straight Deck w 96″ Rear Slide in Ramps
• Storage, HD V-Tongue Lid
• Tires, ST235/80R16 Radial 14 Ply, 8 Hole Black
• Lights, All LED
• EW:4,010 lbs
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Equipment Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-307595 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Gray |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 9990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 4010 lbs |
| Payload: | 9990 lbs |
Additional Information
| VIN: | 46UDE2024T1307595 |
| Stock Number: | DC-307595 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | DEC207 |