2026 Diamond C Tandem Axle Equipment/14,000 GVWR/82″X16′
Unit details
** 2026 Diamond C Tandem Axle Equipment/14,000 GVWR/82″X16′ DC-307295**
• Empty Weight: 3,320 lbs.
• Axle: 2 – 7k Straight Axle, Electric Drum Brakes
• Suspension: 6-Leaf Slipper Roller Springs
• Cross Members: 3″ I-Beam on 16″ Centers
• Frame: L 16’X82″
• Fender: 12 GA Teardrop, Smooth Bolt On
• Coupler: 2 5/16″, 21k Demco EZ-Latch
• Storage Box-HD V-Tongue Box with Lid
• Jack: Single 15K Simol2 Speed Drop Leg Jack
• Spare Mount
• Dove: 24″ Diamond Plate W/ cleats & Extra wide flip knee ramps
• Floor: 2″ Treated Floor (L 16′)
• Stake Pockets: 2″x3/8″ Rub Rail w/Stake Pockets
• Tie Down: 2 extra 5/8″ D-Rings (6Total)
• Tires: ST235/80R16 Radial 14 Ply, 8 Hole Black
• Lights: All LED
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Equipment Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-307295 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10680 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3320 lbs |
| Payload: | 10680 lbs |
Additional Information
| VIN: | 46UDE1621T1307295 |
| Stock Number: | DC-307295 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | LPX207 |