2026 Diamond C Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/83″X16′
Unit details
2026 Diamond C Tandem Axle Utility/7,000 GVWR/83″X16′ DC-312270
$6,495 Cash; $6,689 Card/Finance
- Fender 12 Ga Smooth Weld On
- 7K Drop Leg Jack
- Tongue Tandem Utility
- Coupler 2″-10K Demco EZ Latch
- Storage, 10″X13″ Lockable Steel tongue Box
- Top Pipe Rail
- Spare Mount Cable Winch
- Axle: 2-3.5 K Straight 2 Electric Brakes
- Tires ST205/75R15
- Color: Dynamic Blue Metallic
- Tires: ST 205/75R15
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$6,495Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-312270 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Dynamic Blue Metallic |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Ramp: | 48" Ramp Gate |
Additional Information
| VIN: | 46UFU1625T1312270 |
| Stock Number: | DC-312270 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | GTU235 |