2026 Diamond T Tandem Axle Equipment Trailer/15,000 GVWR/83″x22′
Unit details
* 83″ X 22′ HD SKID-PRO 1408 BEAM
* GLOSS BLACK/RED PINSTRIPE/WHITE PINSTRIPE
* 2 AXLE
* 15,000 GVWR
* TIRE: 235
* RIM SIZE: 16
* PRESSURE PSI 80
* 2358H ST235/16 LRE w/8 on 6.5 SM
* SPARE TIRE & WHEEL
* MMXR83 4′ DOVETAIL w/FLIP OVER MINI MAXX RAMPS FOR 83″ W HDSKP
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Equipment Trailer
$9,195Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DT-036896 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15000 lbs |
| Payload: | 11230 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 15000 lbs |
| Empty Weight: | 3770 lbs |
| Payload: | 11230 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5FWFS2228TR036896 |
| Stock Number: | DT-036896 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond T |
| Model: | 8322HDSKP |