2026 Dura-Haul Tandem Axle Equipment /14,000 GVWR/7’x20′
Unit details
**2026 Dura-Haul Tandem Axle Equipment /14,000 GVWR/7’x20’**
$6,495 Cash; $6,689 Card/Finance
* Charcoal Gray
* Standard Winch Plate ( winch not included)
* Bumper Pull 7’x20′ Dove tail and pull out ramps
* 2-5/16 Coupler
* ST235/80R16 14 ply tires
* 10,000 lb leg Crank jack
* Treated pine floor
* *Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Equipment Trailer
$6,495Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-010513 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Color: | Gray |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 11101 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 2899 lbs |
| Payload: | 11101 lbs |
Additional Information
| VIN: | 3F8BF2022T1010513 |
| Stock Number: | DH-010513 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | DP7X |