2026 Dura-Haul Tandem Axle Telescopic Dumper/14,000 GVWR/6’x12′
Unit details
2026 Dura-Haul Tandem Axle Telescopic Dumper/14,000 GVWR/6’x12′
$10,895 Cash; $11,221 Card/Finance
* Bumper Pull 6’x12′
* Telescopic Hydraulic cylinder
* Spreader Gate & Barn Doors
* Lockable toolbox
* 36″ 12 gauge plate sidewalls
* 6’5″ ramps
* 7,000 lb tandem Axles
* Electric brakes
* ST225/80R16 10 Ply tires
* 2-5/16 Coupler
* 25′ low deck
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
$10,895Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-010948 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10895 lbs |
| Payload: | 6695 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10895 lbs |
| Empty Weight: | 4200 lbs |
| Payload: | 6695 lbs |
Additional Information
| VIN: | 3F8BD1228T1010948 |
| Stock Number: | DH-010948 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | BP-MT |