2026 Haulmark Single Axle Enclosed/2,990 GVWR/6’X10′
Unit details
2026 Haulmark Single Axle Enclosed/2,990 GVWR/6’X10′ HM-442442
$ 4,995Cash; $5,144 Card/Finance
* Silverfrost color
* 6’6″ Inside Height
* 2″ 5,000 lb Coupler
* V-Nose
* Standard A- Frame Tongue
* Crossmembers 16″ on Center
* ST205/75R15 Radial 5B Silver Mod Steel Wheel
* 3.5K Spring No Brake Axle, 4 inch Drop,5b, EZ Lube
* 2,000 lb Top Wind Tongue Jack
* 76-1/2 ” Tube Posts
* V-Front
* Single Axle
* 2000 lb Rear Ramp Door
* 32X72 Side Door
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
MSRP: $5,395$4,995PriceSave $400!
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | HM-442442 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | Silver |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1770 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1220 lbs |
| Payload: | 1770 lbs |
Additional Information
| VIN: | 7VOH11014TU442442 |
| Stock Number: | HM-442442 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Haulmark |
| Model: | PP6108 |