2026 Haulmark Single Axle Enclosed/2,990 GVWR/6’X12′
Unit details
**2026 Haulmark Single Axle Enclosed/2,990 GVWR/6’X12′ HM-437185
$5,895 Cash; $6,071 Card/Finance**
* Vertical Posts 16″ on Center
* Flat Roof 1 Piece Aluminum
* 1/4″ X 27″ G3 Safety Chains with slip Hook
* Single Axle
* 6’X12′
* V-Front
* 36X72 Side PT Door-RH Hinge
* 24″ AP Stoneguard
* Bonded Exterior Sidewalls
* 5,000 lb Square D- Ring with welded plate
* 16in Plexcore Ramp Extension
* 74 3/4 inch Tube Posts
*
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
*
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
$5,895Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | HM-437185 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | White |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1665 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1325 lbs |
| Payload: | 1665 lbs |
Additional Information
| VIN: | 7VOH11210TU437185 |
| Stock Number: | HM-437185 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Haulmark |
| Model: | TSV612S2 |