2026 Haulmark Tandem Axle Enclosed /9,990 GVWR/8.5’X20′
Unit details
2026 Haulmark Tandem Axle Enclosed /9,990 GVWR/8.5’X20′
$12,995 Cash; $13,384 Card/Finance HM-442440
* Charcoal gray exterior
* 48X78 Side PT Door
* 2000lb drop down stabilizer Jacks
* Wheel bonnet tie down straps
* 2-5/16in 14,000 lb coupler
* Crossmembers 16″ on Center
* 2,000 lb Top Wind Tongue Jack
* ST225/75R15 Radial 6B Silver Mod Steel Wheel
* V-Front
* Vertical posts 16inch on Center
* 48″ beavertail
* 5.2Spring Electric brake
* 20′ Long
* 8.5 Feet Wide
* 94″ Wide rear opening
* Rear Ramp Door
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
*
American Trailer Flagstaff, AZ
Cargo / Enclosed Trailer
MSRP: $13,395$12,995PriceSave $400!
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | HM-442440 |
| Trailer Type: | Cargo / Enclosed Trailer |
| Color: | Gray |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 6670 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Empty Weight: | 3320 lbs |
| Payload: | 6670 lbs |
Additional Information
| VIN: | 7V0H12022TU442440 |
| Stock Number: | HM-442440 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Haulmark |
| Model: | TSV8520 |