2026 Hillsboro Single Axle Utilty/2,990 GVWR/70″x12′
Unit details
2026 Hillsboro Single Axle Utility/2,990 GVWR/70″x12′
$3,955 Cash; $4,073 Card/Financing
Bed Height:16″
Axle Class:3500 lbs
GAWR:2700 lbs
Wheels:14″ Aluminum
Tires:ST205/75R/14C tires
GVWR:2990 lbs
Ball coupler rating:3500 lb
Tongue:A-Frame
Tube sides and front:6″
Ramp:54″ bi-fold or 48″ one-piece
American Trailer Flagstaff, AZ
Utility Trailer
$3,955Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | HB-033566 |
| Trailer Type: | Utility Trailer |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 12' 144" x 5' 10" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 2385 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2700 lbs |
| Empty Weight: | 605 lbs |
| Payload: | 2385 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 5' 10" |
Additional Information
| VIN: | 1THHB3AU8T1033566 |
| Stock Number: | HB-033566 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillsboro |
| Model: | AU7012 |