2026 Hillsboro Tandem Axle Car Hauler/7,770 GVWR/82″x18′
Unit details
2026 Hillsboro Tandem Axle Car Hauler/7,770 GVWR/82″x18′
$10,295 Cash; $10,603 Card/Financing
Load Height:20”
Torsion Axles:(2) 3500-lb
Wheels:15″ Aluminum
Tires:ST205/75R 15C
Tie-Downs:(6) 6,000-lb-rated
Coupler:(2) 15/16” | 16″ height
Fenders:(2) Removable | 82-1/2” between fenders
Ramps:(2) 7’6″ long ramps
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$10,295Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | HB-033567 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Aluminum |
| Length x Width: | 18' 216" x 6' 10" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7770 lbs |
| Payload: | 6420 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7770 lbs |
| Empty Weight: | 1350 lbs |
| Payload: | 6420 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 6' 10" |
Additional Information
| VIN: | 1THHB3D27T1033567 |
| Stock Number: | HB-033567 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Hillsboro |
| Model: | AOCT18 |