2026 MAXX-D Heavy-Duty Gooseneck Dump/I-Beam/17,500 GVWR/83″x16′
Unit details
2026 MAXX-D Heavy-Duty Gooseneck Dump/I-Beam/17,500 GVWR/83″x16′
$18,195 Cash; $18,741 Card/Finance M-140562
* 17,500 GVWR
* 2 5/16″ 30K ROUND GN COUPLER
* 2-HYDRAULIC JACKS ON GN
* STANDARD HEIGHT I-BEAM NECK W/ FR T-BOX, WINCH PLT, & SP MT
* 8″ X 15LB I-BEAM FRAME WITH 6X20 HOIST
* 3″ CHANNEL ON 12″ CENTERS
* 2′ SOLID SIDES ON DUMP TRAILER
* NO DOVETAIL/7′ SLIDE-IN RAMPS
* 2-8K ELECTRIC BRAKE AXLES
* SLIPPER SPRING SUSPENSION
* SINGLES (4) ST215/75R17.5 H TIRES FOR 2-8K
* DOUBLE BROKE DIAMOND PLATE FENDERS
* 7 GAUGE FLOOR ONLY/10 GAUGE SIDES
* FLUSHMOUNT LED’S / STANDARD SEALED WIRING HARNESS
* MAXXD GRAY METALLIC & PRIMER
* FLIP – OVER HAND CRANK TARP KIT
* WIRELESS REMOTE W/HYD&POWER OPTIONS W/ NOCO BATTERY CHARGERS
* SPLIT/SPREADER GATE STANDARD
* REAR SUPPORT STANDS
* SPARE MOUNT
*Errors in the description are unintentional.
*Please confirm all details with the dealer prior to purchase.
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | M-140562 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Gray |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| Payload: | 11615 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 17500 lbs |
| Empty Weight: | 5885 lbs |
| Payload: | 11615 lbs |
Additional Information
| VIN: | 5R8GD1626TM140562 |
| Stock Number: | M-140562 |
| Year: | 2026 |
| Make: | MAXX-D |
| Model: | DJX |