2026 Tandem Axle Half Round End Dumper/68,000 GVWR/34′
Unit details
**2026 Tandem Axle Half Round End Dumper/68,000 GVWR/34’**
$49,495 Sale Cash; $50,979 Sale Card/Financing
* White Powder Coat Finish
* 32′ Tub 1/4″ AR450 And Rear 8′ Section Out 5/16″ AR450
* 1/4″ AR450 Nose and Gate
* Air Lift Tailgate
* Smooth Rear Fenders
* H-900 2-Spring Single Point Suspension
* Steel Wheels and 11RX24.5 Tires
* 2 7/8″ OD Drop Down Adjustable Landing Legs
* Electric Flip Mesh Tarp
***A 12% Fet Tax (Federal Excise Tax) will be added at the time of purchase. ***
***Fet Tax is for all trailers rated over 26,000 lbs.***
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Dump Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-010936 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | White |
| Length x Width: | 34' 408" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 68000 lbs |
| Payload: | 68000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 68000 lbs |
| Empty Weight: | 0 lbs |
| Payload: | 68000 lbs |
| Length: | 34' 408" |
Additional Information
| VIN: | 3F8KT3427T1010936 |
| Stock Number: | DH-010936 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | ELD |