USED “AS IS” 2023 Load Trail Tandem Axle Car Hauler/9,990 GVWR/83″x18′
Unit details
USED “AS IS” 2023 Load Trail Car Hauler/9,990 GVWR/83″x18′
5″ Channel Frame
2 – 5,200 Lb Dexter Spring Axles (1 Elec FSA Brake)
ST225/75 R15 LRD 8 Ply. (BLACK WHEELS)
Coupler 2-5/16″ Adjustable (4 HOLE)
Steel Floor DP w/2′ Dove Tail (Only On 12′ & Up)
Diamond Plate Fenders (removable)
REAR Slide-IN Ramps 5′ x 16″ (carhauler)(Straight)
24″ Cross-Members
Jack Drop Leg 7000 lb.
Lights LED (w/Cold Weather Harness)
4 – D-Rings 3″ Weld On
Black (w/Primer)
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$5,895Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | U-280694 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Payload: | 9990 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 9990 lbs |
| Empty Weight: | 0 lbs |
| Payload: | 9990 lbs |
Additional Information
| VIN: | 4ZECH1827P1280694 |
| Stock Number: | U-280694 |
| Year: | 2023 |
| Make: | Load Trail |
| Model: | USED |