2026 Diamond C Tandem Axle Car Hauler/7,000 GVWR/83″x18′
Unit details
2026 Diamond C Tandem Axle Car Hauler/7,000 GVWR/83″x18′
$6,695 Cash; $6,895 Card/Finance
• Empty Weight: 2,280 lbs.
• Axles: 2 – 3.5k Drop, 2 Electric Breaks
• Suspension: 4-Leaf Springs
• Cross Members: 3″ I-Beam on 16″ Centers
• Spare Mount
• Lockable Storage
• Coupler: 2″ – 10k Demco EZ-Latch
• Tongue/Frame: 6″x8.5 lbs. I-Beam
• Winch Plate Installed
• 7k Drop Leg Jack
• Straight Deck
• Ramp : 60″ Rear Slide In
• 16 GA Teardrop Bolt On
• Floor 2″ Treated Floor
• Formed Rub Rail w/ Stake Pocket
• Paint Onyx Black
• Tires: ST205/75R15 Radial 5 Hole Black
• Lights All LED
American Trailer Flagstaff, AZ
Car Hauler
$6,695Price
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DC-303932 |
| Trailer Type: | Car Hauler |
| Color: | Black |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4620 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2380 lbs |
| Payload: | 4620 lbs |
Additional Information
| VIN: | 46UDC1823T1303932 |
| Stock Number: | DC-303932 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Diamond C Trailers |
| Model: | GTF235 |