2026 Dura-Haul Tandem Axle Step-Deck/80,000 GVWR/53′
Unit details
**2026 Dura-Haul Tandem Axle Step-Deck/80,000 GVWR/53’**
**$42,500 Sale Cash; $43,775 Sale Card/Financing**
* Beavertail
* Color: Black
* Construction: 53′ Long w/High Tensile Strength Steel and 4″ High Tensile Jr I-Beams on 12″ Centers
* Kingpin: 24″ Setting w/1/4″ Plate and 2″ Holland Pin
* Suspension: Air Ride w/Dump and 122″ Spread Axle Setup
* Flooring: 1 1/8″ Apiton Rough Finish Hardwood
* Winches: (14) Winches Installed on Driver’s Side for Secure Load Handling
***A 12% Fet Tax (Federal Excise Tax) will be added at the time of purchase. ***
***Fet Tax is for all trailers rated over 26,000 lbs.***
***Errors in the description are unintentional.**
***Please confirm all details with the dealer prior to purchase.**
American Trailer Flagstaff, AZ
Deckover Trailer
Quick Specs
| Location: | Flagstaff, AZ |
| Stock Number: | DH-010413 |
| Trailer Type: | Deckover Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 53' 636" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 80000 lbs |
| Payload: | 65750 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 80000 lbs |
| Empty Weight: | 14250 lbs |
| Payload: | 65750 lbs |
| Length: | 53' 636" |
Additional Information
| VIN: | 3F8KF5322T1010413 |
| Stock Number: | DH-010413 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Dura-Haul |
| Model: | BLT |